< بازگشت به هنرمندان

سلیمان ساسون

متولد ۱۳۲۴، اصفهان.

نقاش، آرشیتکت.

دارای فوق لیسانس معماری از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران، ۱۳۴۹

در یک خانواده یهودی در شهر اصفهان پا به عرصه وجود نهاد.پدرش نیسان ساسون، از هنرمندان منبت کار به شمار می رفت.
سلیمان ساسون تحصیلات متوسط را در دبیرستان ادب با اخذ دیپلم ریاضی در اصفهان به پایان رسانید. سپس برای تحصیلات عالیه در رشته معماری دانشگاه تهران رهسپار تهران شد. وی در سال 1349 موفق به اخذ فوق لیسانس در رشته معماری (آرشیتکت) از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد.پس از فارغ التحصیل شدن، در دفتر کارخانه ذوب آهن اصفهان در پخش طراحی استخدام و با قبول مسئولیت های مشارکت در طراحی پروژه های اداری و صنعتی کارخانجات، در استخدام شهرداری اصفهان قرار گرفت.
از سال 1351 به عنوان طراح پارک ها و میادین و نیز مدیر مسئول طراحی بسیاری از پارک های حاشیه زاینده رود از جمله پارک ساحلی زاینده رود ، پارک آینه خانه (بین سی و سه پل و پل خواجو) و پارک سعدی را عهده دار گردید.
در اواخر  سال 1355 از شهرسازی توسط استاندار وقت مستعفی شد.
سلیمان ساسون در دوران دانشجویی پس از فارغ التحصیل شدن در رشته معماری، همواره به موازات فعالیت های بیشتر اوقات خود را به خلق آثار هنری نقاشی گذرانید.
ضمن آنکه بعدها با الهام گرفتن از نهادهای فرهنگی و دینی یهودیت (تورا، حروف الفبای عربی ، منورا، شوفار و …) و با بهره گیری از نمادهای اسطوره ای ایران باستان سبک جدیدی را ابداع نمود و در قالب سورآلیست بیش از یک دهه آثار نقاشی زیادی را با همین سبک به تصویر کشاند .